Skip to content

Kako se prijaviti na oglas za posao

Gdje tražiti posao?

Ako ste tek ostali bez posla, nezaposleni ste već dugo ili ste još uvijek u radnom odnosu, ali želite promijeniti kompaniju ili karijeru, evo nekih ideja gdje sve možete pronaći posao o kojem sanjate:

  • Internetske stranice za oglašavanje radnih mjesta – ovo je mjesto gdje ćete najbrže naći otvorene pozicije za posao kakav želite. Stranice mojposao.net ili posao.hr najpoznatiji su hrvatski portali na kojima kompanije ili agencije za zapošljavanje stavljaju aktivne oglase za posao. Također na određenim portalima postoji mogućnost vašeg oglašavanja, što znači da vi možete tamo ostaviti svoj životopis koji potencijali poslodavci mogu sami pregledati
  • Internetske stranice kompanija – gotovo svaka kompanija koja ima slobodno radno mjesto i svoju internetsku stranicu, na istoj to i objavi. Napravite si popis kompanija u kojima biste rado voljeli raditi i redovno ih posjećujte ukoliko nemaju trenutno otvorenih pozicija
  • Vaš krug prijatelja ili radnih kolega – svoje prijatelje obavijestite da  aktivno tražite novi posao  kako bi vam oni mogli pomoći u pronalasku, ako vide ili čuju za otvorenu poziciju kolu biste vi idealno popunili
  • Agencije za zapošljavanje – ako tražite neku profesionalnu pomoć u traženju posla, mogu vam pomoći lovci na glave i regrutne agencije. Mnoge organizacije zapošljavaju putem agencija za zapošljavanje kako bi pojednostavile postupak zapošljavanja. Plaćanje se temelji na proviziji. Provjerite jeste li unaprijed znali plaćate li to vi ili tvrtka.
  • Zavod za zapošljavanje – mislim da smo već svi upoznati sa navedenim, i koliko god vam se činilo da na ovaj način izgledi nisu veliki, vrijedi uvijek pogledati koje su sve pozicije ponuđene na njihovim stranicama
  • Tiskani mediji – iako možda nismo svjesni, ali veliki broj organizacija, svoje oglase objavljuje u tiskanim medijima kao što su “Narodne novine”, “Oglasnik” i drugi.

Sredite svoj životopis

Kako biste se istaknuli od većine i imali veće šanse za drugim krugom procesa zapošljavanja, tj. biti pozvani na intervju, osobu koja pregledava prijave za posao morate zadiviti vašim životopisom.

Kako napisati dobar životopis možete pročitati ovdje.

Odlučite treba li ići zamolba 

U modernim molbama za posao nije uvijek potrebno popratno pismo. Odlučite trebate li poslati zamolbu za posao. Ponekad to možete znati tako što će  biti navedeno u oglasu. Ako odlučite uključiti popratno pismo, pobrinite se da ono naglašava vaš životopis i govori zanimljivu priču o vama. Prilagodite ga poslu za koji se prijavljujete i navedite zašto smatrate da ste vi idealna osoba za posao. Jezik treba biti gramatički ispravan, u skladu s pravilima poslovne komunikacije, a cijeli tekst razumljiv i lak za čitanje.

Kako predati prijavu

Postoje više načina na koja se možete prijaviti za posao, ovisno o tome ako postoji oglas, u kojem je točno definirano kako se točno prijaviti, ili ako dostavljate svoj životopis sa zamolbom u kompaniju za koji niste sigurni postoji li slobodno mjesto za vas. 

Na internetskim stranicama organizacija ili u oglasima na portalima najčešće postoji kontakt adresa kojoj dostavljate svoj životopis, ili gumb “Prijavi se” gdje ispunjavate svoje podatke i priložite CV. Ukoliko dostavljate svoje dokumente putem email-a evo nekih stvari koje trebate navesti u samom email-u, ali pazite da ne kopirate dio životopisa u poruku, već ju nanovo sastavite:

  • Zašto pišete
  • Za koji posao se prijavljujete
  • Koje su vaše kvalifikacije za posao
  • Što imate za ponuditi tvrtki
  • Kako primatelj može stupiti u kontakt s vama

U naslovu poruke obavezno napišite za koju se poziciju prijavljujete, nemojte generički pisati “Prijava za posao”, ukoliko kompanija traži više različitih djelatnika, neće odmah prepoznati za koju se poziciju prijavljujete i postoji mogućnost da će vas preskočiti i vi nećete dobiti priliku.

Savjet: ukoliko kompanija ima prijavu preko svoje stranice i ide sve automatizmom, potrudite se da biste saznali kontakt osobe koja je zadužena za pregledavanje životopisa i pošaljite njoj direktno svoje podatke. Tako ćete se istaknuti od većine. Moguće je da ćete ovaj podatak naći na LinkedIn profilu kompanije.  

Provjera statusa

Menadžerima za zapošljavanje trebat će vremena za sortiranje životopisa i aplikacija. Iako ćete možda biti u iskušenju da ubrzo nakon prijave ih kontaktirate, pričekajte otprilike dva tjedna kako biste provjerili status svoje prijave. To menadžerima za zapošljavanje daje dovoljno vremena za razvrstavanje kandidata i čini vas profesionalnijima. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *